9577_logopl2017.jpg  pl-logo-www.png

Logotyp centrum TOEFL

Egzamin TOEFL® (Test of English as a Foreign Language) jest najczęściej zdawanym egzaminem potwierdzającym znajomość języka angielskiego w kontekście studiów i środowiska akademickiego. Wynik z tego egzaminu jest podstawowym kryterium rekrutacyjnym stosowanym przez ponad 6 100 uniwersytetów, szkół wyższych oraz organizacji edukacyjnych w Wielkiej Brytanii, Europie Zachodniej, USA czy Kanadzie, łącznie w 110 krajach na całym świecie. Ponadto, różnego rodzaju agencje rządowe i fundacje stypendialne wykorzystują wynik z tego egzaminu w procesach decyzyjnych dotyczących programów rozwojowych, programów wymiany lub też planów stypendialnych. Rocznie do egzaminu podchodzi 800 000 kandydatów.

Od roku 2006 w Polsce jest dostępna i obowiązuje nowa, internetowa wersja egzaminu, zwana TOEFL® iBT, która zastępuje wszystkie poprzednie wersje tego egzaminu. W swojej nowej formie, egzamin zdaje się w całości na komputerze a odpowiedzi są elektronicznie przesyłane do ETS Online Scoring Network do sprawdzenia. Wyniki (na skali punktowej 0-120) są znane po około 20 dniach od daty egzaminu i mogą być przesłane bezpośrednio na uczelnię, do której aplikuje student.

Egzamin TOEFL® ma za zadanie sprawdzić stopień biegłości językowej w posługiwaniu się językiem angielskim w kontekście studiów, kariery akademickiej. Dlatego też, osoby, które niedawno rozpoczęły naukę języka angielskiego mogą odebrać ten egzamin jako trudny i złożony. Rekomendowany poziom przystąpienia do egzaminu to B1 według poziomów CEF i wyżej. Oczywiście, punktacja otrzymana z egzaminu będzie dokładniejszym wyznacznikiem poziomu zaawansowania.

TOEFL® sprawdza stopień biegłości w posługiwaniu się językiem angielskim na uczelni, gdzie angielskiego używa się na zajęciach, wykładach i poza nimi. Dlatego też, przygotowanie do tego egzaminu wymaga zapoznania się ze słownictwem akademickim ale także z konstrukcją tekstów akademickich i ich stopniem trudności. Regularne czytanie podobnych tekstów, zapamiętywanie i utrwalanie słownictwa, które się tam przewija to podstawa dobrego przygotowania do egzaminu.

Interpretacja wyników

Egzamin jest podzielony na 4 części: Reading, Listening, Speaking oraz Writing. Egzamin trwa około 2 godzin (nie ma przerwy). Pierwsza część: Reading zawiera 20 pytań i trwa 35 minut. Druga cześć: Listening zawiera 28 pytań i trwa 36 minut. Część trzecia: Speaking zawiera 4 zadania i trwa 16 minut. Ostatnia część, Writing zawiera 2 zadania i trwa 29 minut. Z każdej części egzaminu można uzyskać 0-30 punktów.

Reading Section - TOEFL® iBT opiera się na zrozumieniu tekstów pisanych w kontekście akademickim.

Listening Section - TOEFL® iBT testuje zrozumienie wypowiedzi i dialogów w kontekście akademickim.

Speaking Section - TOEFL® iBT sprawdza umiejętności wypowiadania się w środowisku akademickim:

Kandydaci zdają część Speaking odpowiadając na zadania i pytania egzaminacyjne do mikrofonu zamontowanego przy słuchawkach. Ich wypowiedzi są rejestrowane przez komputer i wysyłane do OSN (Online Scoring Network) do sprawdzenia. OSN to sieć profesjonalnych egzaminatorów, którzy oceniają wypowiedzi kandydatów. Moduł Speaking ocenia od 3 do 6 egzaminatorów, co gwarantuje obiektywizm oceny.

Writing Section - TOEFL® iBT sprawdza umiejętności pisania w kontekście akademickim.

Opisy szczegółowe konstrukcji pytań we wszystkich sekcjach są dostępne TUTAJ.

Po więcej informacji odnośnie egzaminu (w tym przykładowe pytania) zapraszamy na:

Rejestracji na egzamin kandydat dokonuje samodzielnie, zakładając profil na stronie www.ets.org/toefl.

Grafika promująca stronę TOEFL

Identyfikacja centrum egzaminacyjnego jest możliwa poprzez indywidualny dla każdego centrum numer. Test Center Number naszego centrum: STN11956A. Sesje u nas są planowane minimum raz w miesiącu przez cały rok.

Płatności dokonuje się online podczas procesu rejestracji. Koszt egzaminu wynosi 215 USD.

Pytania odnośnie egzaminu proszę kierować do Jakuba Skoczylasa, e-mail: j.skoczylas@pollub.pl.

Logotyp Centrum TOEFL

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17